Siksak-kuvioinen asustesetti | Alpaca Storm
Siksak-kuvioinen asustesetti | Alpaca Storm
Malli: Viking Garn 1707-21
- Tuotekoodi: Y7300041
Siksak-kuvioinen asustesetti | Alpaca Storm
Malli: Viking Garn 1707-21
Toimituskulut alkaen 2,50 €
Lanka: Alpaca Storm
Lataa ohje ilmaiseksi tästä (PDF)
Halutessasi voit ostaa ohjeen paperitulosteena verkkokaupasta tai myymälöistämme.
Näitä asusteita yhdistää kauniit siksak-kuviot, joitata neulotaan niin kirjoneuleena kuin pintaneuleenakin. Samaan teemaan sopivat myös siksak-kuvioiset kirjoneulesukat (malli: 1707-22).
Asustesettiin kuuluvissa myssyssä ja lapasissa kirjoneuleinen siksak-kuvio neulotaan ensimmäisenä ja käännetään lopuksi työn etupuolelle koristeeksi. Käänteeseen neulotaan muutama kerros ainaoikeaa, jolloin taitereunasta tulee pyöreä ja viimeistellyn näköinen. Koristereunan taakse jäävä joustinneuleosuus pitää asusteen mukavasti paikoillaan ja lisää myös lämpimän tuntua. Huivin yksivärinen pinta saadaan elämään aivan uudella tavalla, kun se neulotaan kauttaaltaan täyteen yksinkertaista siksak-pintakuviota.
Ohjeessa on yksi koko myssylle ja lapasille, huivin koko on n. 30 x 180 cm. Myssyssä ja lapasissa on 5 eri väriä: pohjaväriä tarvitaan 2 kerää ja kutakin kuvioväriä 1 kerä / myssy tai lapaspari. Huivi neulotaan yksivärisenä ja siihen langanmenekki on 8 kerää.
Vaihtoehtoisia lankoja sik-sak-kuvioiseen asustesettiin
Sportsragg
- Tuotekoodi: Y7300041
1,00 €