Patenttipaita | Merino Cotton, Blend Bamboo
Patenttipaita | Merino Cotton, Blend Bamboo
Malli: Hjertegarn 1815 Maj / Laerke Bagger
- Tuotekoodi: Y7340304
Patenttipaita | Merino Cotton, Blend Bamboo
Malli: Hjertegarn 1815 Maj / Laerke Bagger
Toimituskulut alkaen 14,90 €
Lataa ilmainen neuleohje tästä (PDF)
Tältä sivulta voit tilata ohjeen paperitulosteena.
Osta langat ohjeeseen klikkaamalla tästä: Merino Cotton -merinopuuvillalanka, Blend Bamboo -bambupuuvillalanka & Silk Kid Mohair -silkkimohairlanka
Simppeliä patenttineuletta ja utuisia väriraitoja! Tämä neulepaita ihastuttaa värityksellään ja pehmeällä olemuksellaan, jossa on mukana myös ripaus hentoa pörröisyyttä. Patenttineule tekee paidasta hivenen paksumman ja samalla sen raidalliseen ulkonäköön saadaan luotua jännitävää kolmiulotteisuutta. Jotta meno ei kävisi liian villiksi, neulotaan vastapainoksi helmaan ja hihoihin yksiväriset resorit sekä pääntielle korkea yksivärinen poolokaulus kierrejoustinneuleena. Kokonaisuutta rauhoittaa myös laskeva olkalinja.
Neulepaita on malliltaan kääntöneule, joten voit valita, haluatko käyttää neuletta oikeinpäin ja antaa eri väristen vaakaraitojen näkyä selkeästi, tai sittenkin käyttää neuletta nurinpäin ja antaa pohjavärin korostua enemmän kapeina pystysuorina kohoraitoina. Saumojen ompelu ja langanpäiden päättely kannattaakin toteuttaa huolellisesti ja maltilla, jotta paita näyttää saumakohdistaan siistiltä kummaltakin puolelta katsottuna.
Neulepaidan kaikki kappaleet neulotaan ensin erikseen tasoneuleena pyöröpuikolla alhaalta ylös ja ommellaan lopuksi yhteen. Raidallisessa patenttineuleessa yhdistellään 3 erilaista lankaa; joka 2. krs neulotaan Merino Cottonilla yksinään ja joka 2. krs Silk Kid Mohairin ja Blend Bamboon väriyhdistelmällä. Raitojen korkeus vaihtelee, hihoissa raitoja on vähemmän kuin taka- ja etukappaleella.
Ohjeessa on kaksi reilunmallista kokoa: S/M ja L/X.
Vaihtoehtoisia lankoja
- Merino Cottonille: Extrafine Merino 120, Bommix Bamboo, Organic Trio
- Blend Bamboolle: New Arezzo, All Seasons, Hjerte Alpaca, Hjerte Fine Highland wool, Wool Silk / Wool Cotton, Cotton nr. 8
- Silk Kid Mohairille: Alpaca 400, Brushed Baby Alpaca, Kid Mohair Hand-dyed
Huom! Langanmenekki voi vaihdella eri lankavaihtoehtojen välillä.
- Tuotekoodi: Y7340304
1,00 €