Kaarroketakki | Mohair+Nettles+Wool

Malli: Onion 1586 / Onion Knit

Kaarroketakki | Mohair+Nettles+Wool
Kaarroketakki | Mohair+Nettles+Wool

Kaarroketakki | Mohair+Nettles+Wool

Malli: Onion 1586 / Onion Knit

Toimituskulut alkaen 14,90 €

Lataa ilmainen neuleohje tästä (PDF)

Tältä sivulta voit tilata ohjeen paperitulosteena.

HUOM! Ohjeessa käytetty Mohair+Nettles+Wool -mohairsekoitelanka on valikoimastamme poistuva lanka. Lankaa on saatavilla enää rajoitetusti ainoastaan kivijalkamyymälöistä.


Muhkea ja hienoisella mohairpörröllä kuorrutettu neuletakki on ihanan pehmoinen yllä. Neuletakin erikoisuus on sen joustinneuleena neulottu kaarroke, joka mukautuu kivasti hartioille. Kaarrokkeen alaosassa on lisäksi istuvuutta parantavat matalat raglansaumat. Valitse lempivärisi tasaväriseen neuleeseen tai yhdistä kahta eri väriä kirjavampaan neulepintaan.

Neuletakki neulotaan alhaalta ylös ja kokonaan 2-kertaisella langalla. Taka- ja etukappaleet neulotaan yhtä aikaa tasoneuleena helmasta kainaloon. Sitten erikseen tasona neulotut hihat liitetään mukaan samalle pyöröpuikolle ja takin kaarrokkeen osuus neulotaan valmiiksi tasoneuleena. Lopuksi ommellaan hiha- ja kainalosaumat. Voit käyttää oikeana puolena kumpaa tahansa puolta. Kuvan takki on neulottu ilman napinläpiä, mutta halutessasi tee napinlävet ohjeen mukaan.

1,00 €