Joulusukat | Armonia
Joulusukat | Armonia
Malli: Kaisa Entonen / Lankamaailma
- Tuotekoodi: Y7310055
Joulusukat | Armonia
Malli: Kaisa Entonen / Lankamaailma
Toimituskulut alkaen 13,50 €
Lanka: Armonia
Lataa ohje ilmaiseksi tästä (PDF)
Halutessasi voit ostaa ohjeen paperitulosteena verkkokaupasta tai myymälöistämme.
Neulo sukat täyteen joulutunnelmaa! Näissä sukissa on monia kauniita yksityiskohtia, esimerkiksi joulukuusia, punavalkoisista karkkikepeistä napattua herkullista väriraitaa, tuikkivia jouluvaloja ja lumenvaaleaa hohdetta! Joulusukat jalassa on ihana rentoutua ja niiden kestävästä, mutta pehmeästä tunnusta vastaa unelmainen Armonia-merinosukkalanka.
Sukan joustinresorissa oikeat silmukat neulotaan kiertäen oikein, jolloin reunuksesta tulee napakka pitämään sukan hyvin jalassa. Kantapää on malliltaan perinteinen vahvistettu kantapää. Sukan kärkeen neulotaan sädekavennukset, jotka tekevät kärjestä kauniin pyöristetyn ja istuvan monenlaiseen jalkaan.
Pehmeisiin joulusukkiin tarvitset kolmea eri väriä Armonia-lankaa eli tummanpunaista 100 g ja lisäksi kirjoneuleosioon luonnonvalkoista sekä vihreää kumpaakin 50 g. Ohjeessa on yksi koko (n. 38-40), mutta halutessasi voit neuloa jalkaterän osuutta pidemmäksi.
Vinkki! Kirjoneuleessa on ajoittain pidempiä lankajuoksuja, joten langat kannattaa sitoa työn nurjalla puolella. Kiepsauta esimerkiksi langat kerran toistensa ympäri 4-5 silmukan välein tai käytä lankojen sitomisessa apuna tikapuutekniikkaa.
Vaihtoehtoisia lankoja joulusukkiin
Hjerte Sock 4
Bamboo Wool
Step Classic
- Tuotekoodi: Y7310055
1,00 €