Neulemekko |Armonia HandDyed, Silk Kid Mohair

Malli: Hjertegarn 2537 Randi / Vian Hviid

Neulemekko |Armonia HandDyed, Silk Kid Mohair
Neulemekko |Armonia HandDyed, Silk Kid Mohair

Neulemekko |Armonia HandDyed, Silk Kid Mohair

Malli: Hjertegarn 2537 Randi / Vian Hviid

Toimituskulut alkaen 2,50 €

Langat: Armonia Hand Dyed & Silk Kid Mohair

Lataa ilmainen neuleohje tästä (PDF)

Halutessasi voit ostaa ohjeen paperitulosteena verkkokaupasta tai myymälöistämme.


Tässä kauniisti laskeutuvassa ja vienon pörröpintaisessa neulemekossa yhdistyvät unelmanpehmoinen ja käsin värjätty merinosukkalanka sekä ohuen ohut silkkimohairlanka. Lopputuloksena on taiteellinen ja mielenkiintoisen elävä väripinta, joka tuntuu ja näyttää kevyeltä kuin hattara. Lyhennettyjä kerroksia neulomalla takakappale saadaan korkeammaksi, jolloin myös neuleen istuvuudesta tulee parempi ja pääntie etukappaleella laskeutuu hieman alaspäin. Helmassa ja hihojen alareunassa on somisteena yksinkertaiset röyhelöreunukset, jotka vapaasti laskostuessaan täydentävät neulemekon sievää ulkonäköä. 

Neulemekko neulotaan 2-kertaisella langalla ylhäältä alaspäin pyörönä, siinä on kaarroke ja alaspäin levenevä helma. Reunoissa on kapeat pintaneuleresorit. Halutessasi voit pujottaa ja solmia hihojen röyhelöreunusten yläreunaan neulotun nyörin tai samettinauhaa koristeeksi. 

Ohjeessa on koot S-XXL. Neulemekkoon tarvitset Armonia Hand Dyed -merinovillasekoitelankaa 5-6 vyyhtiä ja Silk Kid Mohair -silkkimohairlankaa 9-10 kerää.

Vaihtoehtoisia lankoja
Huom! Langanmenekki voi vaihdella eri lankavaihtoehtojen välillä.
 

1,00 €